Sort by

Working Paper

content-paper-edit

Unit Values at Basic Prices

In retail, unit price is the price for a single unit of measure of a product sold in more or less than the single unit. The "unit price" tells you the cost per unit of weight or volume of a food package. It is usually posted on the shelf below the food. The figures in this dataset refer to the price per tonne.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services.